Vježbanje ne poboljšava nivo lipoproteina kod pretilih pacijenata sa oboljenjem masnih jetara
Objavljeno
04 June, 2012.
u
Iz svijeta
Novo istraživanje je otkrilo kako umjereno vježbanje ne poboljšava koncentraciju lipoproteina kod pretilih pacijenata sa oboljenjem nealkoholne masne jetre (NAFLD). Rezultati koji su objavljeni u lipanjskom izdanju žurnala Hepatology pokazuju kako fizička aktivnost dovodi do vrlo malog smanjenja triglicerida te nivoa alanin transaminaza (ALT).
Pretilost predstavlja veliki zdravstveni problem u svijetu. Prema Svjetskoj Zdravstvenoj Organizaciji u 2008 godini je 1.5 milijardi ljudi starijih od 20 godina je imalo prekomjernu tjelesnu težinu a od te brojke 200 miliona muškaraca te približno 300 miliona žena se smatralo pretilim. Jedna od uobičajenih komplikacija kod pretilosti je NAFLD koji uzrokuje metaboličke nepravilnosti i može dovesti do ozbiljnog oboljenja jetara. Prethodna istraživanja su otkrila kako gubitak težine i redovito vježbanje poboljšava metabolički poremećaj koji je povezan sa NAFLD.
Dokaz o učinku redovite fizičke aktivnosti na NAFLD, nezavisno od gubitka težine je ograničen. Kako bi to dalje istražili, Dr. Samuel Klein sa kolegama iz Washington University School of Medicine u St. Louis su izvršili procjenu utjecaja programa fizičke aktivnosti koji je preporučen od strane Department of Health and Human Services na nivo ALT, kolesterola i triglicerida kod pretilih pacijenata sa NAFLD.
Ovaj pokus koji je proveden u jednom centru na 18 pretilih sudionika sa NAFLD koji su bili nasumično raspoređeni na 16 tjedana sa 30-60 minuta umjerenog vježbanja 5 dana u tjednu sa 12 osoba koje su sudjelovale u fizičkim aktivnostima a 6 u kontrolnoj grupi. Istraživači su analizirali utjecaj vježbanja na intrahepatični triglicerid (IHTG), lipoprotein vrlo male gustoće (VLDL) i apoliprotein B100 (apoB-100).
Analiza je pokazala kako vježbanje smanjuje sadržaj IHTG za 10% ali nije promijenila ukupnu tjelesnu težinu ili postotak tjelesne masnoće. Ukupna tjelesna težina prije programa vježbanja je bila 103.1 kg te 102.9 kg nakon fizičke aktivnosti; tjelesna masnoća je bila 38.9 prije treninga te 39.2 poslije treninga. Autori nisu pronašli promjene u nivou jetrenih lipoproteina (VLDL ili apoB-100) kod pretilih pacijenata sa NAFLD koji su bili uključeni u fizičke aktivnosti.
„Naši podaci pokazuju kako je program vježbanja umjerenog intenziteta koji su slijedili pretili pacijenti sa NAFLD uzrokovao malo smanjenje IHTG sadržaja čak i kada su tjelesna težina i ukupna tjelesna masnoća ostali isti,“ zaključio je Dr. Klein. „Čini se kako Trenutne preporuke za vježbanje imaju skroman učinak na nivo triglicerida i ALT sugerirajući kako su se poboljšanja u metabolizmu lipoproteina te masnih jetara (steatoza) dogodila zbog gubitka težine a ne povećane fizičke aktivnosti.“ Autori su sugerirali potrebu budućih studija u utjecaju umjerene vježbe na IHTG sadržaj kod osoba sa NAFLD.
LINK