SAD: potreba za strožom kontrolom unutar bolnica zbog moguće zaraze hepatitisom c
Objavljeno
02 April, 2015.
u
Iz svijeta
Dva slučaja infekcije kroničnim hepatitisom C koja su se dogodila pri rutinskim operacijama alarmirala su američku javnost po pitanju potrebe za značajnijim kontrolama zbog mogućnosti infekcije unutar bolnica. U prvom slučaju u New Jerseyu, dvoje pacijenata, od kojih jedan već otprije boluje od kroničnog hepatitisa C, primili su inekciju anastetika propofola iz istog ormarića. Kasnije je utvrđeno da je nepažljivim rukovanjem cijepivima i njihovim prenošenjem iz jedne operacijske sale u drugu, hepatitisom C zaražen drugi spomenuti pacijent. U drugom slučaju u Wisconsinu , dvojici pacijenata transplatirani su bubrezi koji su za operaciju bili pripremljeni na istom aparatu. Kao i u prvom slučaju jedan od pacijenata otprije je bolovao od kroničnog hepatitisa C, te je nepažljivo rukovanje i kršenje osnovnih pravila sterilnosti u operacijskim salama rezultiralo prijenosom hepatitisa C na drugog pacijenta. Iako točan prijenos zaraze u Wisconsinu nije određen, uočena su kršenja protokola sterilnosti u operacijskoj sali koja su najvjerojatnije uzrokovala spomenuti slučaj prijenosa virusa.
Prema dr. Marcu Siegelu, profesoru medicine na NYU Langone Medical Center-u iz New Yorka, ova dva slučaja predstavljaju samo vrh sante leda i podsjećaju nas da je samo neznatna količina virusa hepatitisa C dovoljna da uzrokuje zarazu te da je sterilizacija i pravilno rukovanje medicinskom opremom od ključne važnosti pogotovo u trenutku drastičnog širenja virusa hepatitisa C unutar populacije u SAD-u.
Prema američkom CDC-u (Centar za kontrolu bolesti) od 2008 do 2014 registrirana su 22 slučaja izbijanja zaraze hepatitisom C povezanih sa bolničkom njegom. Većina tih slučajeva dogodila su se ili u vanbolničkom liječenju (dispanzerski) ili u centrima za rehabilitaciju i povezani su sa neprofesionalnim rukovanjem inekcijama (korištenje istih inekcija na više pacijenata) i višestrukim korištenjem kontaminiranih aparata za kontrolu razine šećera u krvi. Hepatitis C glavni je uzročnik raka i/ili transplatacija jetre te za razliku od hepatitisa tipa A i B koji se mogu spriječiti cijepljenjem, cijepivo za hepatitis C ne postoji. Tek od 1992. godine počelo se krv namjenjenu za transfuziju testirati na virus hepatitisa C, te je upravo zbog tog razloga američki CDC preporučio testiranje na virus hepatitisa C svim osobama rođenima između 1945. i 1965. godine.
Imperativ je prakticirati pravilno sve mjere predostrožnosti protiv mogućih infekcija kao što su čišćenje i dezinfekcija medicinske opreme, kontrola i pridržavanje smjernica sigurnog cijepljenja i korištenja opreme za testiranje. Tome mogu pridonjeti i sami pacijenti, postavljajući pitanja o pridržavanju pravilima prevencije, održavanju higijenskih minimuma (pranje ruku, promjena igala, dezinfekcija aparata između korištenja...) sve u svrhu obostrane zaštite od infekcije virusom hepatitisa C.
Izvor