Više od dva desetljeća iskustva pokazuje da je ultrazvučno vođena biopsija najčešće birana procedura
Objavljeno
31 October, 2007.
u
Iz svijeta
Biopsija jetre je široko rasprostranjeno sredstvo utvrđivanja bolesti jetre. To je invazivna procedura i rizik smrtnosti je između 0.01% i 0.17%. Zbog toga biopsiju jetre treba izvoditi samo na pacijentima koji iz nje mogu imati potencijalnu korist.. U prethodna dva desetljeća vidjeli smo vrtoglavi porast pacijenata s dijabetesom tipa 2 i pretilosti. Oni su vjerojatno odraz promjena našem socio-ekonomskom statusu i načinu života. Nealkoholni steatohepatitis, jetrena manifestacija metaboličkog sindroma sada je jedan od glavnih uzroka kroničnih bolesti jetre i indikacija o potrebnoj transplantaciji jetre.
Zbog toga je procjena poduzeta u tipičnoj općoj bolnici u UK, tražeći indikacije, nalaze i komplikacije biopsije jetre. Istraživane su promjene u praksi biopsije jetre i alat za biopsiju jetre. Analizirane su sve biopsije između 1986. i 2006. godine. Bili su dostupni klinički podaci za 88 pacijenata koji su bili podvrgnuti 95 biopsija.
Između 1986. i 1996., 95% od svih biopsija izvršeno je "na slijepo" (ultrazvučno vođenih 5%). 33% biopsija izvedeno je kod pacijenata s primarnom bilijarnom cirozom. Između 1996. i 2006., 18% svih biopsija izvedeno je "na slijepo" (ultrazvučno vođenih 78%, na druge načine 4%). Većina biopsija jetre (>40%) bilo je izvršeno kod pacijenata s povišenim jetrenim enzimima i infekcijom hepatitisa C. Smanjeni broj biopsija jetre za primarnu bilijarnu cirozu rezultat je razvoja pouzdanih oznaka potvrde dijagnoze i predviđanja posljedica. Istražitelji su također primijetili povećanje broja pacijenata kod kojih je dijagnosticiran ne-alkoholna masno oboljenje jetre (17% nasuprot 26%)
U analizi, istražitelji su otkrili da je biopsija jetre bila korisna u potvrđivanju dijagnoze u više od 90% pacijenata s abnormalnim rezultatima funkcioniranja jetre ali ne specifično praćenje istraživanja. Također su otkrili da je bila korisna u "postavljanju" bolesti, omogućavajući kliničarima detekciju razvoja ciroze (ožiljaka) i stavljanju pacijenata na odgovarajući tretman ili protokol praćenja bolesti.
Bol je najčešća komplikacija nakon biopsije jetre (5.2% od biopsija). Nije utvrđena smrtnost uzrokovana biopsijom ali je postojala tendencija prema većoj tehničkoj pogrešci i komplikacijama prouzročenim tehnikom "slijepe" biopsije. Te komplikacije uključivale su pneumotoraks i krvarenje oko jetrene kapsule.
Ova studija potvrdila je sigurnost i korisnost biopsije jetre čak i u manjim lokalnim bolnicama; ultrazvučno vođena biopsija najčešće je birana procedura.
Izvor www.medicalnewstoday.com, originalni članak možete pročitati ovdje.