Rituximab i ribavirin/interferon efikasan protiv upale krvnih žila (vasculitis) povezanih s hepatitisom C
Objavljeno
17 October, 2008.
u
Iz svijeta
Prema probnoj studiji Francuskih istraživača objavljenoj u listopadu u magazinu „Annals of the Rheumatic Diseases“, rituximab u kombinaciji s ribavirinom i interferonom alfa-2b je siguran i efikasan tretman za ozbiljnu cryoglobulinemiu i vasculitis povezana s infekcijom virusa hepatitisa C (HCV).
Istraživanja objavljena u proteklih 5 godina pokazuju da je rituximab efikasan protiv proizvodnje krioglobulina i kao rezultat upalne vaskularne lezije, izvješćuju autori. Unatoč tome, oko 30% pacijenata s miješanom cryoglobulinemiom (MC) i nadalje ima aktivno oboljenje za vrijeme dobivanja tretmana anti-CD20 monoklonskih antitjela ili antivirostatika.
Dr. Patrice Cacoub s Universite Pierre et Marie Curie iz Pariza, istražio je s kolegama bi li kombiniranje rituximaba s pegiliranim interferonom alfa i ribavirinom bilo učinkovitije.
Istraživači su proučavali 16 uzastopnih pacijenata s MC povezanom s HCV koji su ili bili otporni na tretman s interferonom alfa-2b (standardni ili pegilirani) i ribavirinom ili su imali relaps nakon tretmana.
Tretman se sastojao od intravenske infuzije rituximaba 375 mg/m² jednom tjedno kroz 4 tjedna, nakon čega je mjesec dana kasnije uslijedila terapija Peg-IFNa2b i ribavirinom kroz 12 mjeseci.
Na osnovi procjene od prosječno 6 mjeseci nakon završetka tretmana, 10 od 16 pacijenata imali su potpuni klinički odgovor s poboljšanjem svih temeljnih kliničkih manifestacija, kao što su artralgija (bol u zglobovima) i periferna neuropatija. Petoro je imalo djelomičan odgovor, a kod jednoga je izostao odgovor na terapiju.
Lezije na nozi su riješene kod svih pacijenata, pjegavica se poboljšala kod 84.6%, artralgija kod 83.4%, povlačenje bubrega kod 57.2% i polineuropatija kod 38.4% pacijenata.
Samo su dva pacijenta imala značajne nuspojave – pogoršanje periferne neuropatije i pogoršanje psorijaze kože, svaka kod drugog pacijenta.
Izvor: www.therapeuticsdaily.com, originalni članak možete pročitati ovdje