Povezanost alkoholnog oboljenja jetara i cirkadijskog ritma
Objavljeno
26 January, 2014.
u
Iz svijeta
Istraživači sa univerziteta Notre Dame i Indiana University School of Medicine su otkrili navodnu ulogu cirkadijskog ritma u jetrima kod razvoja hepatične steatoze inducirane alkoholom ili oboljenja masnih jetara.
Hepatična steatoza je abnormalno nakupljanje masnoće u jetrenim stanicama i povezano je sa poremećajem kontrole metabolizma masnoće. Steatoza jetara inducirana alkoholom je proizvod prekomjerne konzumacije alkohola i povezana je sa hepatitisom ili upalom jetara. Ona može biti prethodnik ozbiljnijem oboljenju, cirozi jetara koja uključuje stvaranje ožiljaka na jetrima. 10-35% kroničnih alkoholičara razvije alkoholni hepatitis a to je glavni uzročnik jetrenih oboljenja u zapadnim zemljama.
Tim predvođen izvanrednim profesorima Giles Duffield sa odjela za biološke znanosti Notre Dame, Eck instituta za globalno zdravstvo i Suthat Liangpunsakul sa medicinskog odjela, odsjeka za gastroenterologiju i hepatologiju je zainteresiran za molekularne genetske osnove molekularnog sata i steatoze jetara.
Studija je koristeći biološki pristup i dugoročno prehranjivanje eksperimentalnih miševa sa alkoholom otkrila kako je razvoj steatoze jetara koja je uzrokovana zloupotrebom alkohola povezana sa poremećajem normalne operacije 24 satnog sistema smještenog u jetrenim stanicama. Još važnije, čini se kako se ova promjena u jetrenom satu događa nezavisno od glavnog sistema sata koji je lociran u mozgu.
Cirkadijski sat regulira 24 satni ritam u biokemiji, fiziologiji i ponašanju i njegova normalna operacija i odgovarajuća sinkronizacija sa vanjskim svijetom, posebno u izmjeni ciklusa dana i noći je kritična za održavanje normalnog zdravlja. Poremećaji u satu su povezani sa poremećajima mentalnog zdravlja, metaboličkim oboljenjima uključujući pretilost i dijabetes i razvojem karcinoma.
Jetra igraju važnu ulogu u tijelu a to uključuje kontrolu metabolizma, pohrane i oslobađanja molekula energije i detoksifikaciju.
„Funkcija jetara se mijenja svaki dan u ritmičkom modu i koordinirana je sa ciklusom hranjenja i posta i tjelesnim zahtjevom za energijom kao što su aktivnosti i odmor,“ izjavio je Duffield. „Ovi dnevni ritmovi su regulirani cirkadijskim satom unutar tih jetrenih stanica a poremećaji u mehanizmu molekularnog sata ili slaba vremenska koordinacija sata sa vremenom hranjenja ili ciklusom spavanja-buđenja i odmora, može dovesti do oboljenja.“
Ova studija sugerira kako je cirkadijski sat važan u stvarnom razvoju jetrenog oboljenja ili razvitak ciroze dovodi do poremećaja normalnog uzorka satnog mehanizma. Otkrića istraživača također nude nove uvide u to kako oboljenjem može manipulirati u kliničke svrhe.
Što je zanimljivo, mehanizam po kojem se smatralo da kroničan unos alkohola kontrolira metabolizam masnoće u jetrima je također dijeljeni signal mehanizmu cirkacijskog sata, to postaje omjer produkcije smanjenja nikotinamid adenin dinukleotida ili NADH u NAD+. Autori sugeriraju kako bi to moglo biti ključ zajedničkom poremećaju dva biološka mehanizma metabolizma lipida i cirkadijskog sata.
LINK