Peru: karcinom jetara kao niti jedan drugi
Objavljeno
04 September, 2013.
u
Iz svijeta
Karcinom jetara je šesti najučestaliji karcinom u svijetu i treći po smrtnosti. Uglavnom utječe na muškarce starije od 40 godina, često sa cirozom ili hepatitisom B ili C. Alu u Peruu, on ne karakteristično utječe na mlađe osobe, čak i djecu kod kojih nije identificiran rizični faktor. To je anomalija koju su istraživači iz IRD i njihovi partneri nedavno otkrili u PLoS One. Francusko-Peruanski tim je naglasio uznemirujuću činjenicu: ovi pacijenti sa prosječnom starosti od 25 godina dolaze iz istog geografskog područja u Andima.
Vrlo mladi pacijenti
Kako bi nadoknadili manjak znanja o karcinomu jetara u Latinskoj Americi, istraživači su izvršili statističku analizu kliničkih slučajeva oboljenja u Peruu, zemlji koja ima reputaciju najveće učestalosti na kontinentu. Oni su pregledali demografske karakteristike, rizične faktore i uzročnike za više od 1500 pacijenata u cijeloj zemlji, primljene između 1997 i 2010 godine u instituto nacional de enfermedades neoplásicas u Limi. Rezultati su bili neočekivani: 50% zahvaćenih osoba uopće ne odgovara profilu onih u rizičnoj skupini. Oni su mladiljudi sa prosječnom starosti od 25 godina, neki čak i djeca od kojih većina nema hepatitis B ili C i ne boluju od ciroze. Dodatno, trećina zahvaćenih su žene što je u suprotnosti sa otkrićima drugdje u svijetu gdje je omjer u spolu još neravnomjerniji. Dodatna Peruanska osobitost je ta da je većina pacijenata imala velike tumore, veće od 10cm u promjeru.
Izvor u Andama
Još jedno uznemirujuće otkriće: ovi mladi pacijenti dolaze iz područja Anda. Istraživači su definirali žarišnu točku u regiji Apurimac na jugoistoku, npr, glavni izvor ovog fenomena tamo gdje ima najviše utjecaja na populaciju je tamo gdje je najmanja prosječna starost. Takvo specifično zemljopisno područje ukazuje da je uzrok problema povezano sa okolišem u kojem osobe žive. Čini se kako početna analiza uklanja bilo kakav izvor povezan sa hranom vezano uz konzumaciju lokalnog stanovništva poljoprivrednih proizvoda koji sadrže mikotoksine, supstance koju proizvode gljive a za koju je poznato da predstavljaju jedan od rizičnih faktora za karcinom jetara. Teoriju o trovanju zbog kontaminacije tla i vode od strane zagađivača zbog ljudske aktivnosti u predjelu Anda tek treba istražiti. Na posljetku, znanstvenici također razmatraju mogućnost infektivnih tvari koje da danas nisu identificirane.
Oboljenje koje u svijetu ima progresiju
Broj slučajeva karcinoma jetara se u svijetu udvostručio u zadnja dva desetljeća zbog povećanja virusnog hepatitisa, posebno u zapadnoj Africi i jugoistočnoj Aziji gdje su oni visoko endemski. Prema Svjetskoj Zdravstvenoj Organizaciji, oboljenje koje je također poznato pod imenom hepatocelularni karcinom (HCC) trenutno uzrokuje skoro 700,000 smrtnih slučajeva svake godine.
HCC ima slab odgovor na liječenje kemoterapijom. Zbog toga, tumor jetara se mora ili kirurški odstraniti ili liječiti kemijskom embolizacijom, npr, ubrizgavanjem direktno u tumor. Većina operacija kao što je ova ostaje nedostupna za veliku većinu pacijenta, od kojih skoro 85% žive u zemljama u razvoju.
LINK