Pacijenti kod kojih je došlo do povratka HCV nakon transplantacije jetara imaju koristi od trostruke terapije
Objavljeno
17 September, 2013.
u
Iz svijeta
U multicentralnoj kohortnoj studiji u Francuskoj istraživači su procjenjivali 37 pacijenata kod kojih je došlo do povratka hepatitisa C, genotipa 1 a koji su bili podvrgnuti transplantaciji jetara i primili trostruku terapiju sa boceprevirom (n=18) ili telaprevirom (n=19) uz dodatak pegiliranog interferona i ribavirina sa medijanom od 41 tjedan. Kohorta je uklučila 18 pacijenata koji do sada nisu bili liječeni te petoro kod kojih je došlo do relapsa te 14 koji nisu imali nikakav odgovor na prijašnju dvostruku terapiju nakon transplantacije. Pacijenti su primali terapiju kalcineurin inhibitorom (CNI) sa ciklosporinom (n=22) ili takrolimusom (n=15)
Nakon 12 tjedana tretmana 89% onih na bocepreviru te 58% na telapreviru je imalo potpuni virološki odgovor dok je odgovor na kraju tretmana bio primijećen kod 72% procijenjenih pacijenata na bocepreviru i 40% na telapreviru. Stalni virološki odgovor, 12 tjedana nakon završetka tretmana se dogodio kod 71% procijenjenih pacijenata na bocepreviru te na 20% procijenjenih pacijenata na telapreviru.
Virološki proboj se dogodio kod šest pacijenata sa srednjim vremenom odgoda od 35 tjedana a pet sudionika nije imalo odgovor na tretman. Šesnaest pacijenata je ranije prekinulo tretman, uključujući 11 zbog neuspjeha i pet zbog ozbiljnih nuspojava. Najučestalije primijećene nuspojave su bile anemija koju je imalo 34 pacijenta uključujući sve pacijente na bocepreviru i 74% u grupi na telapreviru. Kod deset pacijenata se razvila infekcija a troje je umrlo zbog njenih posljedica.
„Naši rezultati ne mogu zamijeniti ciljanu farmakološku studiju“, napisali su istraživači. „Oni trebaju biti potvrđeni zbog toga što su varijacije među pacijentima kod snage interakcija među lijekovima dobro poznati fenomen a mi smo liječili samo mali broj pacijenata. Ipak, Naša studija je potvrdila kako su interakcije CVI inhibitora proteaze imale utjecaj na praćenje pacijenata ali su se mogle liječiti.“
„Ovo su vrlo ohrabrujući rezultati u obliku provodljivosti i predstavljaju važan korak naprijed u razvoju novih protokola u bliskoj budućnosti sa novim antivirusnim lijekovima pogodnim za transplantaciju jetara.“
LINK